New Balance Bozcaada 10K Koşusu

Posted on Updated on

Mercedes-Benz Koşu Kulübümüz MBT Runners ile ilk şehir dışı etkinliğimizi Bozcaada’ya düzenledik!

 

12 çalışanımızla birlikte Cuma sabah şirketten hareketle başladığımız  keyifli bir yolculuk sonunda öğleden sonra Bozcaada’ya ayak bastık. Adanın meşhur koylarından Ayazma Koyu’nun serin sularında yüzdükten sonra, akşam Rum Mahallesi’nde karnımızı doyurduk.

Akşama doğru Ada çoktan festival yerine dönmüştü bile…

Cumartesi günkü yarış benim için 3 farklı açıdan önemliydi:

  • MBT Runners olarak Mercedes-Benz’i temsil edecektik, bu yüzden şirket formamla koşacaktım.
  • Genelde sabah 9’da başlayan koşuların aksine koşu öğlen sıcağında saat 2’de başlayacaktı.
  • Benim ilk resmi 10K koşum olacaktı.

Yarış öncesi son hafta İstanbul ve İzmir’de birer 10K lık tempo koşu yapmış ve sırasıyla 47 dk ve 46dk lık sürelerde bitirmiştim. Ancak sıcak hava nabız ortalamamı 180 bpm değerlerine kadar çıkarmıştı. Amerika’daki 10 günlük tatilimin ve son 1 aydır yüzmeye ayırdığım zamanın da etkisiyle  bacak kaslarımda gerileme kendini koşu sonralarında gösterdi.

Öğle sıcağı, yokuşlu parkur ve rüzgarlı havayı da hesaba katınca daha önce 44dk. olan hedefimi 45dk olarak revize ettim.

Yarış alanına biraz gecikmeli varınca kalabalığın arkasında kaldım. Yine de herşey hazırdı ve motivasyonum iyiydi. Her yarış öncesi yaşanan heyecanla saatimi kurdum ve autolap ayarını 1km ye ayarladım, böylece her km sonunda saat ötecek ve bana hızımı söyleyecekti. 

Arkadaşlarla birbirimize şans diledik ve start ı beklemeye koyulduk.

 

İlk 500m maalesef ağır koşucuları çapraz koşarak geçmek zorunda kaldım ve bu hem bana zaman kaybettirdi hem de ritmimi kurmamı engelledi.

Düzlüğe çıkınca tempoma uygun birini aramadan kendi tempomu belirledim. İlk 2K yı aksiliklere rağmen 7’30” (3’45” pace) sürede geçtiğimi farkettim ve sıcağında etkisiyle nabzımı daha fazla yükseltmemek için ilk uzun yokuşa geldiğimde pace imi 4:30’a düşürdüm. Bu hız benim bu koşudaki 10K hedef hızımdı.

İlk su istasyonuda bir yudum su alıp kalanıyla başımı ıslattım. Nabzım 2bpm kadar düştü. 

Her yokuşta bir iki atleti geride bıraktım. 5K dönüş noktasına geldiğimde 20dk. bile olmamıştı! Sonra dönüş noktasının tam olarak 5. Km olmadığını 4:70 civarı olduğunu farkettim.

Yarışın yarısı hedefimin önündeydim.. Dönüş yolunda yüzüme tokat gibi çarpan 45kph lik rüzgar beni yavaşlattı, yine de anlık hızıma arada baktığımda 4:30 pace altına düşmüyordum. Bu iyiydi, hedef için rezerve 1dk vardı cepte.

Dönüşte 7.km de yorgunluk etkisini gösterse de, yolun öbür yakasından gelen, henüz dönüşe geçemeyen atletlerden hem şirket takımından arkadaşlarım Murat, Sema ve farketmediğim diğerleri hem Adımadım Çaylakbaşı mız Memnune’nin motivasyonu itici güç oldu.

8.km deki son yokuşta ilk kez 5li pace lere düştüm ve bir atletin peşine takıldım. Hızımı biraz da bilerek düşürdüm, bu sayede rezerve glikojenle son düzlükte depara kalkacaktım.

9,5km biterken o depara kalktım ve önümdeki iki atletin arasından atağa geçtim. Yarış bitişinin başlangıç noktasıyla aynı nokta olduğunu düşünmem bana pahalıya patlıyordu. Halbuki bitiş 300m ötedeydi, ve enerjimi bu mesafeyi hesaba katmadan tüketmiştim, ancak yine de yokuş aşağı gitmenin ve son bir gayretin de etkisiyle hız kesmedim ve arkadaki atletleri tekrar önüme geçirmeden yarışı alkışlarla bitirdim.

Koşu boyunca hız değişimimi gösteren grafik :

koşu

Sonuç benim için sürprizdi. 43 dakika 48 saniye ile bitişe gelmiştim. 965 erkek atlet arasından 18. olmuştum. Kendi yaş kategorimde 4. oldum.

 

Benim için çok zorlanmadığım, yarıştan ziyade keyifli vakit geçirmek için katıldığım bir aktivite olması ve eğimleri (90m yükseklik kazanımı) ve sıcağı (gölgede 22 derece) düşününce başarılı geçen bir yarıştı.

MBT Runners takım kaptanları

Bu yarış vesilesiyle tüm annelerin anneler gününü kutlarım.

Sevgiler,

Ümit 

 

New Balance Bozcaada 10K Koşusu” için bir yanıt

    […] New Balance Bozcaada 10K Koşusu […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s