Kalp Yalan Söylemez

Posted on Updated on

Merhaba,

Bu haftasonu MBT Runners olarak Adım Adım Kurumsal Takımlar Yarışı’na katılıyoruz.. Hem de tam 3 takımla!

IMG_7951

Ben bu koşuda en iyi kişisel 6K derecemi (00:25:22) geliştirmeyi hedefliyorum. Bu akşam tempo koşuda Florya Ormanı’nda kendime gelmeye çalışacağım:)

Ancak öncesinde, bu tip kısa yarışlarda daha önce de paylaştığım üzere, nabız konusunun belirleyici olduğunu belirtmiştim.

Bu yüzden kendi performansımı yukarıya taşımak için ne yapmam gerekir konusuna odaklanınca, nabız ile sürat arasında bir bağlantı kurulabileceğini düşündüm.

1 Mart’ta Antalya Maratonu’nun koştuktan sonra Garmin’de kayıtlı tüm koşularımı bir kağıda döktüm.

Nabız verisini sıradışı etkileyen sıcaklık ve eğim faktörlerini de hesaba katarak ekteki istisna ve varsayımlarla bir tablo oluşturdum:

İstisna 1– Hava sıcaklığı 13-25 derece aralığının dışında olan koşuları listeden çıkardım.

İstisna 2-Yükseklik kazanımı 200m den fazla olan koşuları listeden çıkardım.

Varsayım 1– Beslenme vb. kişisel faktörleri ihmal ettim

Varsayım 2– Rüzgar, zemin gibi dış faktörleri ihmal ettim.

pace korelasyon işaretli

Koşu bandında koşmaya alışmış arkadaşların yorumlarken zorlanmaması için nabız/sürat kıyaslamasını [km/s] üzerinden yaptım (Kırmızı çerçeveli ikinci sütun).

Korelasyonu rakamsal olarak ifade etmek için [Sürat / Nabız X 10] formülünü kullandım. Şunu belirtmekte fayda var: buradaki endeks ifadesi bir nevi belli bir nabız değerinde ne kadar hızlı koşulabildiğinin göstergesi. Diğer bir deyişle endeks ne kadar yüksek o kadar iyi 🙂

Ortaya çıkan tablo şaşırtıcı derecede tutarlıydı:

Mavi çerçeve ile gösterilen sütunda görüldüğü üzere endeks değeri %66 ile %75 arasında olup ortalama değer %71 çıktı.

Veri özelinde bakacak olursak %66 olan iki değerden (son sütunda gri ile boyalı olan koşular) birisinde çok yavaş koştuğum için olası lineer bağıntının belli hızların altında bozulmuş olması (06:40 pace) diğer koşuda ise yine düşük hız ve 100 m ye varan yükseklik kazanımının değeri çok aşağıya çekmiş olabileceğini düşünüyorum. Bu iki veriyi istatistiğin dışına attığımda ise endeks %73 oluyor.

Bu demektir ki şu anki kondisyonda benim endeksim %73 bandında. Ancak bu oran benim 6 Haziran’daki Belgrad Ormanı koşum için %100 doğru referans olabilir mi? Cevabım hayır. Sebebi aşağıda:

Hızım yükseldikçe  (yavaşlarken olduğu gibi) hız/nabız endeksinin lineer bağıntının kaybolduğunu farkettim. Üstelik bu sefer endeks değeri yükseliyor! Tabloda hız sütununda turuncuyla boyalı en hızlı 3 koşuma ait veriyi incelediğimde hız/nabız endeksinin de bu koşularda en yüksek 3 değerde (%74, %75 ve %75) olduğu görülüyor..Başka bir ifadeyle hız arttıkça nabız değişimi farkedilmez mertebelerde değişmeye başlıyor.

Bu yüzden Cumartesi günkü koşu için ortalama %73 değerini almak yerine %75 lik endeks değerlerini baz alacağım:

6K yı 25:22 nin altında tamamlamam için (00:04:13 pace) 14.2 km/s hızla koşmam ve bunun için de %75 endeks varsayımıyla 188 bpm nabız ile koşmam gerekecek!

Not: Bu tespit sadece bir yakınsamadır, zaten parabolik yapı gösteren bir nabız-hız ilişkisinin daha yüksek hızlarda nasıl sonuç vereceğini kestirmek güç. Bununla birlikte 188 bpm lik bir nabzın çok sürdürülebilir olmadığından hareketle; endeksin daha yüksek hızlarda %80 lere ulaşacağını zannediyorum.

İlk defa bir yarışta göğüs kemeri takarak nabzımı ölçeceğim, süratim ve nabız değerlerimi kaydedip bir dahaki blogumda paylaşacağım. Bakalım tespitlerimiz ne derece doğru çıkacak..

Koşu sonrası görüşmek üzere

Sevgiyle kalın,

Ümit

Kalp Yalan Söylemez” için bir yanıt

    Hasan said:
    Ekim 9, 2019, 2:28 pm

    Triatlona başlama hevesim var. Orta seviye bisikletçiyim diyebilirim. Dizimdeki menisküs yırtıklarına rağmen bisikleti bırakamıyorum. Beslenme ve başlangıç için tavsiye edebileceğiniz bir antreman programınız veya site tavsiyeniz var mı?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s