Personal Best!

Posted on Updated on

Merhaba,

6 Haziran’da Belgrad Ormanı’ndaki Adım Adım yarışına hem bireysel hem de takım olarak katıldık.

Mercedes-Benz Koşu Kulübü MBT Runners

Bu yarış benim Adım Adım AKUT STK sorumlusu & gönüllüsü olarak çıktığım ilk yarıştı.

Belgrad Ormanı’na girişteki yoğunluk nedeniyle takım otobüsümüz yarışa gecikince, Adım Adım yarış komitesinden sorumlu & gönüllü arkadaşlar bizleri kırmayıp yarışı 10dk. beklettiler.

Zaten geç geldiğim için yarışa ısınamadan başlayacaktım, bu kötüydü. Neyse ki temel açma germe hareketlerine vakit bulabildim.

400’den fazla koşucunun olduğu yarışta en ön sıralara kadar gittim ve şans eseri antrenörüm Fetih’in yanında start ı beklemeye koyuldum.

Neşet Suyu Parkuru Start&Finish Noktası

Hava bir gün öncesinden yağan yağmurun etkisiyle hafif serinlemişti, haftaiçi idmanlarımı da düşününce kişisel rekorumu kırabilirim gibi geliyordu..

1.km:

Bu kez kararlıydım kontrollü çıkacaktım, bu sayede hem glikojen rezervimi daha verimli kullanacak, hem nefes ritmimi koruyacak hem de nabzımı gereksiz yükseltmeyecektim. İlk km. yi hafif tempoluları sollayarak ve kendimi deneyerek geçtim. İlk uyarı sesinde saatime baktım : Pace 3:55.. (Aslında 3:55 hızlı bir pace ancak önceki yarışlarda heyecan ve acemiliğin etkisiyle 3:30 larla geçiyordum ve erken kesiliyordum) Devam..

2.km

O meşhur yokuş aşağı rampanın da bulunduğu 2.k da da pek zorlanmadım. Yokuşa gelmeden önce AKUT gönüllüsü  arkadaşım Fatih’e selam verdim duymadı, ben de kızıp geçtim :)) Aşağı uzun yokuşu inerken de zorlamadım, zaten yerçekimi yanımdaydı..ikinci uyarı : Pace : 4:00.. Harika, yorgunluk yok, devam..

3.km:

İlk 2K dan cepte saniyeler insana bir güven veriyor, ancak yokuşlar ve kümüle değeri yükselen nabız 3.km de beni yavaşlatmaya başladı, daha doğrusu önümdeki 3km yi düşünüp nabız aralığımı %85-%90 aralığına çektim. Daha önceki yarışlardan tanıdığım atletlerden İlhan Demir beni solladı.

4.km

Nabzı tekrar %90 bandına çektim, son 3K zorlanmazsam derece gelmeyecekti, tanımadığım iki atleti geçip daha hızlı bir tavşan buldum kendime. Yolda bekleyen bir gönüllü sesleniyordu: 12…13…. Ben geçerken 15.. Sıramı da öğrenmiştim:)

5.km

Bu kilometrede ayakkabı bağım çözüldü ve bütün dikkatim dağıldı. Antrenörümün ‘ben demedim mi’ diye söylendiğini duyar gibiyim:) Durup da bağlamak en az 20sn. demekti. Çok zorlamazsam ayağıma dolanmayacağını farkettim.. Devam..

6.km

Kalbin ‘yeter!’ dediği, sonu çeşmede biten o virajda bir anda arkamdan atağa kalkan bir arkadaş oldu. Zaten tükenen vücut o adrenalinle nasıl tepki veriyormuş anladım, tabiri caizse omuz omuza mücadele sonunda (Aşağıdaki fotoğraf) sıramı kaptırmadım ve yarışı 300+ erkek atlet arasından 15. olarak bitirdim..

Bitiş Çizgisindeki Mücadele

Süreler açıklandığında, koşmaya ilk başladığım günler hayal edemeyeceğim bir dereceyle yarışı bitirdiğimi anladım.

Bireysel olarak Neşet Suyu’nda şimdiye kadarki en iyi 6K derecem olan 25: 22’yi 42 saniye geliştirerek kişisel rekorumu kırdım (24dakika 40 saniye)

Toplam 3 takımla katıldığımız yarıştaki tüm bireysel dereceleri koşu kulübümüz MBT Runners sayfasındaki son paylaşımımda bulabilirsiniz:

https://www.facebook.com/groups/MercedesBenzTurkAAO/permalink/837027233048710/

Mercedes-Benz olarak ilk defa katıldığımız ilk AA Takım Yarışında, 1. takımımız MBT Runners Boys olarak 33 takım arasından 13. olarak iyi bir başlangıç yaptık.

Bir önceki yazımı okuyanlar hatırlayacaktır: nabzımın bu yarışta 188 bpm ortalamaya ulaşmasını bekliyordum, ancak 183 bpm ile sonuçlandı. Bunun sebebini birisi önceki yazımda açıkladığım olmak üzere 3 maddeye dayandırıyorum:

1) Düşük sıcaklık

2) Nabız& Hız ilişkisinin parabolik yapısı ( detay için bir önceki yazımı okumanızı öneririm )

3) 3 aydır her hafta aksatmadan başladığım yüzme sporunun VO max değerimi arttırmış olma ihtimali ( bu konu üzerine daha fazla makale okudukça aktarmaya çalışacağım )

Alkışlar :

  • İlk yarışı olmasına rağmen Bayanlar sıralamada 103 kişiden 31. olan SSH bölümü personellerimizden Tamer Kurt’un kızı İrem
  • İlk 6K yarışını 32 dakika altında tamamlayan Satış Bölümü yöneticilerimizden Serdar Yaprak
  • Yarışı kişisel azmiyle 1 saatin altında, son anları yürüyerek de olsa bitiren Satış bölümü personelimiz Nejla Mutlu (Son 2km sine destek olmak için bizzat yanında koştuğum için azmine tanık oldum)
  • Bugüne kadar en çok Adım Adım yarışına katılma ünvanını elinde bulunduran ve uzun aradan sonra tekrar takımla koşmaya başlayan bayan koşucumuz Selin Işık
  • Ve tabi burada sayamadığım tüm Mercedes-Benz koşucuları ile Adım Adım ekibi
  • Son olarak Edinburg yarı maratonunda bayrağımızla bizi temsil edip göğsümüzü kabartan ve bu sebeple bize eşlik edemeyen diğer takım kaptanı arkadaşım Murat Sıktaş.

Sevgiler,

Ümit

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s