2016 Hedefim : Triatlon

Posted on Updated on

Merhaba,

Uzun bir hastalık ve rahatsızlık döneminden sonra 2016 da spor hedeflerim için kolları sıvadım. Takvimi koydum önüme ve en iyi alternatifleri gözden geçirdim. Tüm sene motivasyonumu yüksek tutacak öte yandan da iş & özel hayatımı aksatmayacak aralıklarla 2016 yılında kendime 3 tane hedef belirlemeye karar verdim. Bu yazımda ilk hedefime değineceğim..

Belki de bu senenin benim için en büyük heyecanı olacak yepyeni bir alana girmeye karar verdim ve TRİATLON dedim 🙂

Bilmeyenler için söyleyelim: triatlon sporu önce yüzüp, sonra bisiklete bindiğin en sonunda da koşarak parkuru tamamladığın, dayanımı ön planda tutan aerobik spor dallarını birarada yüksek adrenalinle yaşayabileceğiniz en iyi üçleme.

antalya-da-triatlon-bayrami-yasanacak

Triatlonda tıpkı koşudaki gibi farklı mesafeleri içerisinde barındıran bir spor dalı. Temel itibariyle 4 tip mesafeyi içinde barındırıyor. Sprint, olimpik, ironman 70.3 ve ironman mesafelerinden birisine katılabiliyorsunuz:

mesafeler tablo

Ben, biraz da kendime meydan okumak için bu sene hedefimi Ironman 70.3 olarak belirledim (Tabloda boyalı alan). Mesafeleri söyleyecek olursak, yaklaşık 2km yüzüp, 90 km bisiklet sürdükten sonra 21km koşarak yarışı tamamlamaya çalışacağım. Yarış konsepti gereği aradaki geçişlerde geçen süre de toplam süreye ilave ediliyor ve bu zamanlar “transition” olarak adlandırılıyor. Yani yüzmeden bisiklete geçerken kıyafeti salına salına değiştirmek yok.. 🙂

Hazırlık dönemine değinecek olursak; aslında sıfır noktasında değilim..

  • Hem vücut kas gruplarını daha dengeli çalıştırmak hem de güçlenmek için yüzme sporuna başlamaya karar verdim. Tabi esneklik konusunda koşu ve bisiklet gibi sınırların geniş olmuyor bu sporda. Önce bir salona üye olmak gerekiyor. Olimpik boyutta temiz ve ulaşımı kolay bir havuz bulmak hiç de kolay değilmiş. En sonunda konum ve tesis değerlendirmesi yaparak Ataköy Su Topu Federasyonu’nun olimpik havuzuna (50m uzunluk)  üye oldum. Yaklaşık 3 aydır düzenli olarak (haftada 3 gün) yüzüyorum. Başta 50 m mesafeyi zor yüzerken şu anda 2km mesafesini mütevazi bir hızda zorlanmadan bitirebiliyorum. Şimdiye kadarki en iyi  800m derecem 17dk altına indi ki bu derece benim ilk triatlonda beklentimi fazlasıyla karşılıyor.
  • Bisiklet hazırlıklarımı haftada iki gün salonda yaparak başladım. Watt, kadans gibi yeni terimlere aşina olmaya başladım. Henüz bisiklet alamamış olduğum için antrenman yeri ve zamanı konusunda esnekliğim yok maalesef. Konusunda bilgili arkadaşlarım fazlasıyla yardımcı oldular ve iyi bir bisiklet almak için doğru zamanı bekliyorum. Yol bisikletleri 1500 TL den başlayıp 20.000 TL ye kadar uzanan geniş bir fiyat aralığında olduğu için fiyat / performans araştırması daha önemli bir hal alıyor 🙂 Kadrosu aluminyum, maşası karbon, minimum 150 grup set dişlisi olan 54 kadro bir bisiklet aradığım kriterlerin olmazsa olmazları şu aşamada.. Şubat ayında bu işi çözmüş olmayı hedefliyorum. Şimdilik spor salonunda ortalama 160-170 watt gücünde 80 kadansın altına inmeyecek şekilde 45 dk. civarı pedallıyorum.
  • Koşu zaten tutkuyla devam ettirdiğim ve büyük keyif aldığım bir spor. Önümüzdeki günlerde Florya Çaylaklar grubumuzla Aslı Çakır Alptekin salonunda tartan zeminin de avantajıyla interval idmanlarımı arttırmaya karar verdim.
  • Hiç keyif almasam da bu sporun gerektirdiği bir diğer hazırlık da kısmen de olsa fitness ile vücudun dayanımını arttırmak, şimdilik çalıştığım firmanın spor salonunda temel fitness hareketleriyle haftada iki gün ağırlık idmanları da yapıyorum. Patlayıcı kas grubu ile dayanım kas grubu arasındaki yaman çelişkiyi de göz ardı etmemek gerek; performansın gerilememesi için bu idmanların eşiğini belli bir sınırda tutuyorum.

 

Katılacağım yarış Türkiye Triatlon Federasyonu tarafından düzenleniyor. Antalya’da 14 Mayıs tarihinde gerçekleşecek.

O tarihe kadar elimden gelenin en iyisini yaparak, programa sadık kalıp, bu yarışı makul bir sürede ve sakatlanmadan bitirmeyi hedefliyorum..

Sevgiler,

Ümit

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s